Element Optics Helix 6-24×50
| Magnification | 6-24x |
| Focal Plane | Second |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 3.94-3.54 |
| FOV @ 100 yards | 19.1-4.2ft |
| Click value | 1/10 MRAD (6 MRAD / REV) |
| Elevation Adjustment Range | 18.9 MRAD |
| Windage Adjustment Range | 18.9 MRAD |
| Parallax | 10m |
| Length | 363mm |
| Weight | 737g |
| Tube Diameter | 30mm |
| Water Proof | Yes |
| Fog Proof | Yes |

Reviews
There are no reviews yet.