Endurance 30 WA 1-4×24 L4A Dot
Designed for all hunting disciplines – from varmint to big game.
All models feature Hawke’s H5 optics which boasts a stunning 24° ultra-wide field of view with generous 100mm eye relief.
The H5 illumination system features multi-LED technology for high intensity illumination.
L4A Dot Reticle (2 MOA)
A variant of the classic L4 reticle, the L4A Dot uses a more open outer post design to keep more of the target visible while aiming. 30″ spacing from center to post at 100yds when on 4x magnification. This is equivalent to 83cm at 100m.
Key Features:
- Capped Low-Profile Turrets
- 30mm Mono-tube chassis
- Illumination
- Ultra-wide Angle 24° FOV
- High volume eyebox
- 100mm eye relief
- Multi-LED high intensity reticle
- High grade, low dispersion Crown glass
- 18 layer Fully Multi-Coated lenses
- High torque rubber zoom ring
- Fast focus eyebell
Specification
| Optical System | System H5 |
| Scope Tube | 30mm |
| Magnification | 1 – 4x |
| Objective Lens | 24mm |
| Reticle | L4A Dot (2 MOA) |
| Illumination | 6 Levels (Red) |
| Illumination Control | Stepped Rheostat with Off Positions In-between |
| Parallax | Fixed |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 18 Layers |
| Field of View | 124.5 – 31.1 ft @ 100 yds / 41.5 – 10.4 m @ 100 m |
| Field of View (°) | 23.4 – 5.9 |
| Eye Relief | 4 in / 102 mm |
| PX/Focus | 100 yds / 91 m |
| Exit Pupil | 0.94 – 0.24 in / 24 – 6 mm |
| Click Value | ½ MOA |
| Turret Type (Elevation) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 280 MOA |
| Turret Type (Windage) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 280 MOA |
| Ocular Type | Fast Focus |
| Power Selector | Rubber Coated Posi-Grip |
| Length | 11.1 in / 282 mm |
| Weight | 17.4 oz / 493 g |


Reviews
There are no reviews yet.