Endurance 30 WA 1-4×24 Tactical Dot
Designed for all hunting disciplines – from varmint to big game.
All models feature Hawke’s H5 optics which boasts a stunning 24° ultra-wide field of view with generous 100mm eye relief.
The H5 illumination system features multi-LED technology for high intensity illumination.
Tactical Dot (4x) Reticle
Glass etched with illuminated quick acquisition circle and central aim point. Additional aim points down to 10 mil spacing when on 4x magnification.
Key Features:
- Exposed, Locking Turrets
- 30mm Mono-tube chassis
- Illumination
- Ultra-wide Angle 24° FOV
- High volume eyebox
- 100mm eye relief
- Multi-LED high intensity reticle
- High grade, low dispersion Crown glass
- 18 layer Fully Multi-Coated lenses
- High torque rubber zoom ring
- Fast focus eyebell
Specification
| Optical System | System H5 |
| Scope Tube | 30mm |
| Magnification | 1 – 4x |
| Objective Lens | 24mm |
| Reticle | Tactical Dot (4x) |
| Illumination | 6 Levels (Red) |
| Illumination Control | Stepped Rheostat with Off Positions In-between |
| Parallax | Fixed |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 18 Layers |
| Field of View | 124.5 – 31.1 ft @ 100 yds / 41.5 – 10.4 m @ 100 m |
| Field of View (°) | 23.4 – 5.9 |
| Eye Relief | 4 in / 102 mm |
| PX/Focus | 100 yds / 91 m |
| Exit Pupil | 0.94 – 0.24 in / 24 – 6 mm |
| Click Value | 1⁄10 MRAD |
| Turret Type (Elevation) | Exposed, Locking, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 81 MRAD |
| Turret Type (Windage) | Exposed, Locking, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 81 MRAD |
| Ocular Type | Fast Focus |
| Power Selector | Rubber Coated Posi-Grip |
| Length | 11.1 in / 282 mm |
| Weight | 18.3 oz / 518 g |


Reviews
There are no reviews yet.