Vantage IR 1-4×20 Turkey Dot
HAWKE CHANGES THE GAME FOR THE TURKEY MARKET
The Turkey Dot IR reticle offers fast acquisition of your target when every second counts. Use it on 1x for true reflex shooting when your turkey is up close and personal, or at longer distances with magnification up to 4 power.
Turkey Dot Reticle
The new Turkey Dot IR reticle offers fast acquisition of your target when every second counts. The 2 MOA illuminated center dot aimpoint is surrounded by a horseshoe that measures 10 inches at 50 yards, when on 4x magnification. Floating posts at 3, 6, and 9 o’clock to aid in rapid target acquisition.
Key Features:
- 4 inch long eye relief
- 1/2 MOA low-profile turrets
- Favorable reticle
- Magnified turkey optic
- All caliber rated
- Red and Green illumination
Specification
| Optical System | System H2 |
| Scope Tube | 1 Inch |
| Magnification | 1 – 4x |
| Objective Lens | 20mm |
| Reticle | Turkey Dot IR |
| Illumination | 5 Levels (Red & Green) |
| Illumination Control | Stepped Rheostat |
| Parallax | Fixed |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 11 Layers |
| Field of View | 99.3 – 24.8ft @100yds / 33.1 – 8.3m @100m |
| Field of View (°) | 18.8 – 4.7 |
| Eye Relief | 4in / 101mm |
| Parallax / Focus | 50yds / 46m |
| Exit Pupil | 0.79 – 0.2″ / 20 – 5mm |
| Click Value | 1/2 MOA |
| Turret Type (Elevation) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 110 MOA |
| Turret Type (Windage) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 110 MOA |
| Ocular Type | Fast Focus |
| Power Selector | Knurled Posi-Grip |
| Length | 8.7in / 222mm |
| Weight | 11.7oz / 333g |


Reviews
There are no reviews yet.