Vantage IR 3-9×40 Mil Dot IR
An extensive range of scopes to suit all calibres and disciplines.
All Vantage riflescopes feature our H2 optics in a variety of configurations.
IR models feature precision glass etched reticles with multi-stage illumination in both red and green.
Mil Dot Illuminated Reticle
The classic Mil Dot features multiple aim points for hold-over and hold-under. Accurate mil spacing on 10x, featuring 4 Mil Dots in each direction. Glass etched reticle that has 5 brightness levels of illumination in both red and green, or can be turned off for a solid black reticle.
Key Features:
- Capped Low-Profile Turrets
- 1 Inch Mono-tube chassis
- Illumination
- 11 layer Fully Multi-Coated lenses
- High torque zoom ring
- Fast focus eyebell
Specification
| System | H2 |
| Scope Tube | 1 Inch |
| Magnification | 3 – 9x |
| Objective Lens | 40mm |
| Reticle | Mil Dot IR |
| Illumination | 5 Levels (Red & Green) |
| Illumination Control | Stepped Rheostat |
| Parallax | Fixed |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 11 Layers |
| Field of View | 39 – 12.7 ft @100 yds / 13 – 4.2 m @100 m |
| Field of View (°) | 7.4 – 2.4 |
| Eye Relief | 3.5 in / 90 mm |
| PX/Focus | 100 yds / 91 m |
| Exit Pupil | 0.52 – 0.17 in / 13.3 – 4.4 mm |
| Click Value | ¼ MOA |
| Turret Type (Elevation) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 100 MOA |
| Turret Type (Windage) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 100 MOA |
| Ocular Type | Fast Focus |
| Power Selector | Knurled Posi-Grip |
| Length | 12.4 in / 315 mm |
| Weight | 15.2 oz / 430 g |


Reviews
There are no reviews yet.