Vantage IR 4-12×50 L4A Dot
An extensive range of scopes to suit all calibres and disciplines.
All Vantage riflescopes feature our H2 optics in a variety of configurations.
IR models feature precision glass etched reticles with multi-stage illumination in both red and green.
L4A Dot Reticle (2.5 MOA)
A variant of the classic L4 reticle, the L4A Dot uses a more open outer post design to keep more of the target visible while aiming. 30″ spacing from center to post at 100yds when on 4x magnification. This is equivalent to 83cm at 100m.
Key Features:
- Capped Low-Profile Turrets
- 1 Inch Mono-tube chassis
- Illumination
- 11 layer Fully Multi-Coated lenses
- High torque zoom ring
- Fast focus eyebell
Specification
| Optical System | System H2 |
| Scope Tube | 1 Inch |
| Magnification | 4 – 12x |
| Objective Lens | 50mm |
| Reticle | L4A Dot (2.5 MOA) |
| Illumination | 5 Levels (Red & Green) |
| Illumination Control | Stepped Rheostat |
| Parallax | Fixed |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 11 Layers |
| Field of View | 26.2 – 8.7 ft @ 100 yds / 8.7 – 2.9 m @ 100 m |
| Field of View (°) | 5 – 1.7 |
| Eye Relief | 3.5 in / 90 mm |
| PX/Focus | 100 yds / 91 m |
| Exit Pupil | 0.49 – 0.17 in / 12.5 – 4.2 mm |
| Click Value | 1⁄4 MOA |
| Turret Type (Elevation) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 80 MOA |
| Turret Type (Windage) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 80 MOA |
| Ocular Type | Fast Focus |
| Power Selector | Knurled Posi-Grip |
| Length | 13.4 in / 341 mm |
| Weight | 17.5 oz / 497 g |


Reviews
There are no reviews yet.