Airmax 30 Touch 3-12×32 AMX IR
Specialist scopes designed by airgunners for airgunners!
Airmax scopes feature our H2 optics in a variety of configurations designed to suit airgun characteristics.
AMX Reticle
Both the AMX and AMX IR glass etched reticles are based on the spacing of a 10x Mil Dot. The AMX offers multiple aim points, useful when shooting air guns with loopy trajectories.
Half Mil Dot spacing on the lower post provides increased aim points for long shots.
The horizontal bars are calculated at 0.5, 1.5, 2.5, 3.5 and 4.5 mil spacing. Hollow posts are segmented into mil spacing and can be used for bracketing.
Key Features:
- Capped Target Turrets
- Zero Eye Relief
- 30mm Mono-tube chassis
- Super Wide Angle
- Side Focus
- Illumination
- Zoom ring with index magnification click at 10x
- 16 layer Fully Multi-Coated lenses
- High torque zoom ring
- Fast Focus Eyebell With Lock Ring
- AMX reticle designed for airguns
Specification
| Optical System | System H2 |
| Scope Tube | 30mm |
| Magnification | 3 – 12x |
| Objective Lens | 32mm |
| Reticle | AMX IR |
| Illumination | 6 Levels (Red) |
| Illumination Control | Stepped Rheostat with Off Positions In-between |
| Parallax | Side Focus |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 16 Layers |
| Field of View | 63.8 – 18.2 ft @100yds / 21.3 – 6.1 m @100m |
| Field of View (°) | 12.1 – 3.5 |
| Eye Relief | 1.2 in / 30 mm |
| PX/Focus | 8 yds – ∞ / 7 m – ∞ |
| Exit Pupil | 0.42 – 0.11 in / 10.7 – 2.7 mm |
| Click Value | 1⁄10 MRAD |
| Turret Type (Elevation) | Target, Capped, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 75 MRAD |
| Turret Type (Windage) | Target, Capped, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 75 MRAD |
| Ocular Type | Locking Fast Focus |
| Power Selector | Knurled Posi-Grip |
| Length | 10.5 in / 266 mm |
| Weight | 20.2 oz / 572 g |


Reviews
There are no reviews yet.