Endurance 30 WA SF 6-24×50 LRC 24x
Designed for all hunting disciplines – from varmint to big game.
All models feature Hawke’s H5 optics which boasts a stunning 24° ultra-wide field of view with generous 100mm eye relief.
The H5 illumination system features multi-LED technology for high intensity illumination.
LRC Reticle (24x)
Working with your bullet’s trajectory the LRC reticle, exclusively from Hawke, provides usable aim points for Long Range Centerfire shooting and hunting. The LRC is built specifically around the ballistics of centerfire cartridges, making holdover/under accuracy more possible than ever before. The glass-etched LRC features an illuminated aim point with windage markers for better accuracy and a reticle that stands out against foliage and dark backgrounds.
The aim points of the reticle are designed with gaps increasing in size. This more closely represents the fall of a bullet’s trajectory; the further the bullet travels, the faster the bullet falls. All you need to do is adjust the magnification setting to match your ballistics.
Key Features:
- Exposed, Locking Turrets
- 30mm Mono-tube chassis
- Side Focus
- Illumination
- Ultra-wide Angle 24° FOV
- High volume eyebox
- 100mm eye relief
- Multi-LED high intensity reticle
- High grade, low dispersion Crown glass
- 18 layer Fully Multi-Coated lenses
- High torque rubber zoom ring
- Fast focus eyebell
Specification
| Optical System | System H5 |
| Scope Tube | 30mm |
| Magnification | 6 – 24x |
| Objective Lens | 50mm |
| Reticle | LRC (24x) |
| Illumination | 6 Levels (Red) |
| Illumination Control | Stepped Rheostat with Off Positions In-between |
| Parallax | Side Focus |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 18 Layers |
| Field of View | 20.7 – 5.1ft @100yds / 6.9 – 1.7m @100m |
| Field of View (°) | 4 – 1 |
| Eye Relief | 4in / 102mm |
| PX / Focus | 15yds – ∞ / 14m – ∞ |
| Exit Pupil | 0.33 – 0.08″ / 8.3 – 2.1mm |
| Click Value | 1/4 MOA |
| Turret Type (Elevation) | Exposed, Locking, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 75 MOA |
| Turret Type (Windage) | Exposed, Locking, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 75 MOA |
| Ocular Type | Fast Focus |
| Power Selector | Rubber Coated Posi-Grip |
| Length | 14.5in / 369mm |
| Weight | 22.7oz / 644g |


Reviews
There are no reviews yet.