Frontier 30 FD 2.5-15×50 LR FD 15x
All models feature Hawke’s H7 optics with high zoom ratio, supreme clarity and light transmission.
Supreme accuracy for rifle shooting, driven and hunting applications.
LR FD (15x)
A variant of the classic L4 reticle, the LR FD (15x) uses a more open outer post design to keep more of the target visible while aiming and offers extra aim points for holdover. The bright fiber optic center dot gives a sharp aim point for quick reference and target acquisition. The thick outer posts make visibility easy when hunting in low-light conditions. A fine upper post doesn’t obstruct your view of the target.
SUBTENSIONS
The space between center dot and thick post measures 15″ when aiming at a target 100yds away and on 15x magnification. This is equivalent to 50cm of spacing from center to post at 120m when on 15x magnification. Extra holdover aim points are included on the fine lower post to give graduation and accuracy when shooting at longer distances.
Key Features:
- Patented Exposed Zero Lock ‘n’ Stop elevation turret
- 30mm Mono-tube chassis
- Side Focus
- Fibre Optic Illumination
- Wide Angle FOV
- High volume eyebox
- 100mm eye relief
- High grade, low dispersion Crown glass
- 21 layer Fully Multi-Coated lenses
- Zoom magnification throw lever (removable)
- Fast focus eyebell with lock ring
- Supplied with Professional metal flip-up covers
Specification
| Optical System | System H7 |
| Scope Tube | 30mm |
| Magnification | 2.5 – 15x |
| Objective Lens | 50mm |
| Reticle | LR FD (15x) |
| Illumination | 11 Levels (Red) |
| Illumination Control | Stepped Rheostat |
| Parallax | Side Focus |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 21 Layers |
| Field of View (ft @100yds / m @100m) | 45.3 – 7.5ft / 15.1 – 2.5m |
| Field of View (°) | 8.6 – 1.4 |
| Eye Relief | 4in / 102mm |
| Parallax/Focus (Error Free From) | 10yds – ∞ / 9m – ∞ |
| Exit Pupil | 0.79 – 0.13″ / 20 – 3.3mm |
| Click Value | 1/4 MOA |
| Turret Type (Elevation) | Zero Lock ‘n’ Stop, Exposed, Locking, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 110 MOA |
| Turret Type (Windage) | Exposed, Locking, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 110 MOA |
| Ocular Type | Locking Fast Focus |
| Power Selector | Knurled Posi-Grip with Removable Zoom Lever |
| Length | 14.8in / 375mm |
| Weight | 23.3oz / 660g |


Reviews
There are no reviews yet.