Vantage IR 4-12×50 Mil Dot IR
An extensive range of scopes to suit all calibres and disciplines.
All Vantage riflescopes feature our H2 optics in a variety of configurations.
IR models feature precision glass etched reticles with multi-stage illumination in both red and green.
Mil Dot Illuminated Reticle
The classic Mil Dot features multiple aim points for hold-over and hold-under. Accurate mil spacing on 10x, featuring 4 Mil Dots in each direction. Glass etched reticle that has 5 brightness levels of illumination in both red and green, or can be turned off for a solid black reticle.
Key Features:
- Capped Low-Profile Turrets
- 1 Inch Mono-tube chassis
- Illumination
- 11 layer Fully Multi-Coated lenses
- High torque zoom ring
- Fast focus eyebell
Specification
| Optical System | System H2 |
| Scope Tube | 1 Inch |
| Magnification | 4 – 12x |
| Objective Lens | 50mm |
| Reticle | Mil Dot IR |
| Illumination | 5 Levels (Red & Green) |
| Illumination Control | Stepped Rheostat |
| Parallax | Fixed |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 11 Layers |
| Field of View | 26.2 – 8.7 ft @100yds / 8.7 – 2.9 m @100m |
| Field of View (°) | 5 – 1.7 |
| Eye Relief | 3.5 in / 90 mm |
| PX/Focus | 100 yds / 91 m |
| Exit Pupil | 0.49 – 0.17″ / 12.5 – 4.2 mm |
| Click Value | 1⁄4 MOA |
| Turret Type (Elevation) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 80 MOA |
| Turret Type (Windage) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 80 MOA |
| Ocular Type | Fast Focus |
| Power Selector | Knurled Posi-Grip |
| Length | 13.4 in / 341 mm |
| Weight | 17.5 oz / 497 g |


Reviews
There are no reviews yet.