Vantage SF 3-12×44 Half Mil Dot
An extensive range of scopes to suit all calibres and disciplines.
All Vantage riflescopes feature our H2 optics in a variety of configurations.
Half Mil Dot Reticle
Designed to be exact at 10x. Multiple aim points for hold over and hold under. Between each dot is a dash for more choice when selecting an aimpoint.
Key Features:
- Capped Low-Profile Turrets
- 1 Inch Mono-tube chassis
- Side Focus
- 11 layer Fully Multi-Coated lenses
- High torque zoom ring
- Fast focus eyebell
Specification
| Optical System | System H2 |
| Scope Tube | 1 Inch |
| Magnification | 3 – 12x |
| Objective Lens | 44mm |
| Reticle | Half Mil Dot |
| Parallax | Side Focus |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 11 Layers |
| Field of View | 30.6 – 7.7ft @100yds / 10.2 – 2.6m @100m |
| Field of View (°) | 5.8 – 1.5 |
| Eye Relief | 3.5in / 90mm |
| PX/Focus (Error Free From) | 10yds – ∞ / 9m – ∞ |
| Exit Pupil | 0.58 – 0.15″ / 14.7 – 3.7mm |
| Click Value | 1/4 MOA |
| Turret Type (Elevation) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (Max) | 100 MOA |
| Turret Type (Windage) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Windage Turret Clicks (Max) | 100 MOA |
| Ocular Type | Fast Focus |
| Power Selector | Knurled Posi-Grip |
| Length | 13.3in / 337mm |
| Weight | 17.3oz / 491g |


Reviews
There are no reviews yet.