Vantage SF 4-16×44 Half Mil Dot
An extensive range of scopes to suit all calibres and disciplines.
All Vantage riflescopes feature our H2 optics in a variety of configurations.
Half Mil Dot Reticle
Designed to be exact at 10x. Multiple aim points for hold over and hold under. Between each dot is a dash for more choice when selecting an aimpoint.
Key Features:
- Capped Low-Profile Turrets
- 1 Inch Mono-tube chassis
- Side Focus
- 11 layer Fully Multi-Coated lenses
- High torque zoom ring
- Fast focus eyebell
Specification
| Optical System | System H2 |
| Scope Tube | 1 Inch |
| Magnification | 4 – 16x |
| Objective Lens | 44mm |
| Reticle | Half Mil Dot |
| Parallax | Side Focus |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 11 Layers |
| Field of View (@100yds) | 22.9 – 5.8 ft |
| Field of View (@100m) | 7.6 – 1.9 m |
| Field of View (°) | 4.4 – 1.1 |
| Eye Relief | 3.5 in / 90 mm |
| Parallax/Focus Range | 15 yds – ∞ / 14 m – ∞ |
| Exit Pupil | 0.43 – 0.11 in / 11 – 2.8 mm |
| Click Value | ¼ MOA |
| Turret Type (Elevation) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 65 MOA |
| Turret Type (Windage) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 65 MOA |
| Ocular Type | Fast Focus |
| Power Selector | Knurled Posi-Grip |
| Length | 14 in / 356 mm |
| Weight | 17.8 oz / 505 g |


Reviews
There are no reviews yet.