Vantage SF 6-24×44 Half Mil Dot
An extensive range of scopes to suit all calibres and disciplines.
All Vantage riflescopes feature our H2 optics in a variety of configurations.
Half Mil Dot Reticle
Designed to be exact at 10x. Multiple aim points for hold over and hold under. Between each dot is a dash for more choice when selecting an aimpoint.
Key Features:
- Capped Low-Profile Turrets
- 1 Inch Mono-tube chassis
- Side Focus
- 11 layer Fully Multi-Coated lenses
- High torque zoom ring
- Fast focus eyebell
Specification
| Optical System | System H2 |
| Scope Tube | 1 Inch |
| Magnification | 6 – 24x |
| Objective Lens | 44mm |
| Reticle | Half Mil Dot |
| Parallax | Side Focus |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 11 Layers |
| Field of View (@100yds) | 15.3 – 3.8 ft |
| Field of View (@100m) | 5.1 – 1.3 m |
| Field of View (°) | 2.9 – 0.7 |
| Eye Relief | 3.5 in / 90 mm |
| PX/Focus Range | 15 yds – ∞ / 14 m – ∞ |
| Exit Pupil | 0.29 – 0.07 in / 7.3 – 1.8 mm |
| Click Value | ¼ MOA |
| Turret Type (Elevation) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 50 MOA |
| Turret Type (Windage) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 50 MOA |
| Ocular Type | Fast Focus |
| Power Selector | Knurled Posi-Grip |
| Length | 14.7 in / 373 mm |
| Weight | 18.7 oz / 531 g |


Reviews
There are no reviews yet.