Vantage IR 4-12×50 Rimfire .22 Subsonic
An extensive range of scopes to suit all calibres and disciplines.
All Vantage riflescopes feature our H2 optics in a variety of configurations.
IR models feature precision glass etched reticles with multi-stage illumination in both red and green.
Rimfire .22 LR Subsonic 12x Reticle
Registered reticle design exclusive to Hawke. Bullet Drop Compensating (BDC) aim points calculated for your specific caliber. Easy to zero and outstanding downrange accuracy with illuminated aim points for all lighting conditions. Distances etched into the reticle field of view, designed for use on maximum magnification.
Designed for .22 LR Sub-sonic. Zero on 12x magnification at 50 yards and the bullet drop compensating reticle provides accurate aim points in 25 yard increments out to 200 yards. Ideal for .22 LR ammunition between 38-40gr and approx. 1040-1090 fps (317-332 m/s).
The scope can also be used for 50m zero with aimpoints correct in metric when the magnification is set to 10.5x.
Key Features:
- Capped Low-Profile Turrets
- 1 Inch Mono-tube chassis
- Illumination
- 11 layer Fully Multi-Coated lenses
- High torque zoom ring
- Fast focus eyebell
Specification
| Optical System | System H2 |
| Scope Tube | 1 Inch |
| Magnification | 4 – 12x |
| Objective Lens | 50mm |
| Reticle | Rimfire .22 LR Subsonic (12x) |
| Illumination | 5 Levels (Red & Green) |
| Illumination Control | Stepped Rheostat |
| Parallax | Fixed |
| Focal Plane | SFP (Second Focal Plane) |
| Lens Coating | Fully Multi-Coated – 11 Layers |
| Field of View | 26.2 – 8.7 ft @ 100 yds / 8.7 – 2.9 m @ 100 m |
| Field of View (°) | 5 – 1.7 |
| Eye Relief | 3.5 in / 90 mm |
| PX/Focus (Error free from) | 75 yds / 69 m |
| Exit Pupil | 0.49 – 0.17 in / 12.5 – 4.2 mm |
| Click Value | ¼ MOA |
| Turret Type (Elevation) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Elevation Turret Clicks (max) | 80 MOA |
| Turret Type (Windage) | Capped, Low-Profile, Resettable |
| Windage Turret Clicks (max) | 80 MOA |
| Ocular Type | Fast Focus |
| Power Selector | Knurled Posi-Grip |
| Length | 13.4 in / 341 mm |
| Weight | 17.5 oz / 497 g |


Reviews
There are no reviews yet.